fbpx
+38(094)9173422 Пн.–Сб. c 9:00 до 17:00 info@likarium.com.ua

Стрес і цукор

  • Home
  • -
  • Блог
  • -
  • Стрес і цукор

Війна в Україні триває вже понад 5 місяців, а це означає, що більшість із нас, починаючи з 24.02 відчули на собі вплив гострого чи хронічного стресу, що не можу не сказатись на самопочутті.

Є фактичні і віддалені наслідки такого перманентного впливу стресових факторів на наш організм.

Під впливом хронічної дії стресу наші компенсаторні здібності організму виснажуються і стають не спроможними підтримувати його нормальну життєдіяльність, тобто страждає гомеостаз – постійність всіх середовищ організму.

Як ендокринолог, я кожного дня бачу на прийому пацієнтів, в яких погіршився перебіг вже наявних захворювань ( цукровий діабет 2 типу, захворювання щитовидної залози) або з’явились певні симптоми: підвищення артеріального тиску, підвищений рівень цукру крові, порушення роботи наднирниковтх залоз, гіперпролактинемія тощо.

Ближче до цукру.

Його рівень контролюється двома групами гормонів: інсуліном і констрінсулярними гормонами, до яких відносяться глюкагон, тироксин, адреналін, тестостерон, гормон росту, кортизол.

Тобто одному-однесенькому інсуліну, що заводить глюкозу в клітину, протистоїть ціла купа гормонів!, більшість з яких дууууже стресо-чутливі!

Звідси витікає наступне: перманетний вплив стресу —> зверхнормальна продукція контрінсулярним гормонів —> підвищення рівня цукру в крові —> виділення інсуліну.

Так повторюється багато циклів, в якійсь момент чутливість рецепторів до інсуліну знижується і глюкоза не потрапляє в клітину, залишаючись в крові.

На цій стадії порушення вуглеводного обміну пацієнт зазвичай скаржиться на підвищення апетиту, не відчуває насичення після прийому їжі, превалює відкладання жиру в ділянці живота, можуть з’явитися дрібні папіломи на шкірі, втома, сонливість, підвищена спрага тощо.

Цей стан описується як інсулінорезистентність/порушення толерантності до глюкози. 

При цьому показники цукру натще можуть бути нормальними, тому необхідне ретельне обстеження пацієнта. 

Це ще не діабет, але нехтуючи цим станом, він може призвести вже до розвитку цукрового діабету 2 типу. 

Тому, будь ласка, будьте уважними до свого здоров’я, якщо ви не справляєтесь зі стресом, відвідайте свого ендокринолога, невропатолога, психолога або психіатра, не залишайтесь на самоті зі своїм болем.

Сучасна медицина спрямова, в першу чергу, профілактувати розвиток захворювань!

Будьте здорові!

[an error occurred while processing the directive]