Остеохондроз у дорослих, причини, симптоматична картина, діагностика і лікування
Остеохондроз: причини розвитку недуги
Остеохондроз у дорослих – це захворювання хребта, яке виникає через дегенеративно-дистрофічні процеси, що відбуваються в хрящовій тканині. Дана недуга призводить до того, що через деякий час диски між хребцями стираються і втрачають свої функції. Характерним проявом хвороби є ниючі болі і відчуття оніміння, які виникають як точково в зоні ураження недугою, так і широко по всій спині і навіть в кінцівках. Остеохондроз хребта – це досить молоде захворювання, адже перші симптоми виникають вже в 30-35 років, а іноді і раніше і вражає близько 40% населення планети. До літнього віку, цей показник зростає до 90%.
Основною причиною виникнення остеохондрозу є втрата пружності та еластичності міжхребцевих дисків внаслідок дегенеративних процесів. Так, диск ущільнюється і стоншується, що призводить до порушення природної амортизації хребців. Таким чином, навіть при невеликій фізичній активності, і без того тверді хребці, починають стикатися один з одним, затискаючи нервові закінчення і судини. Це призводить до постійного болю і втрати чутливості в кінцівках. У запущених формах, остеохондроз, здатний викликати атрофію кінцівок, міжхребцеву грижу, інсульт спинного мозку.
Також, варто виділити такі причини розвитку остеохондрозу хребта, як:
- Надлишкова вага
- Малорухливий спосіб життя
- Плоскостопість
- Сидяча робота
- Порушення постави
- Неправильно підібрані матрац і подушка
- Носіння важких предметів на одній стороні
- Численні вагітності
- Куріння
Клінічна картина і основні симптоми остеохондрозу
Перші згадки остеохондрозу відносяться до епохи Стародавнього Єгипту. Уже тоді лікарям було відомо про болі в спині різного характеру, які ефективно лікувалися мануальною терапією. На сьогоднішній день, фахівці володіють значно більшими знаннями в сфері того, як протікає ця недуга і її особливостей. Клінічна картина остеохондрозу у дорослих залежить від його типу: компресійний або некомпресійний.
Основні симптоми остеохондрозу:
Компресійний остеохондроз | Некомпресійний остеохондроз |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Також, прояв такого захворювання, як остеохондроз, залежить від того, який відділ хребта вражений цією недугою.
- Шийний відділ. Хвороба вражає міжхребцеві диски 1-7 хребців. Найхарактернішими симптомами остеохондрозу цього відділу хребта є болі в шиї, ключицях, плечах. Також, виникає затруднення в відведенні рук в сторону, головні болі і запаморочення, що супроводжуються нудотою і блювотою, шум і пульсація в вухах, порушення рівноваги, поколювання і болі в області серця, періодичне поколювання та оніміння пальців рук.
- Грудний відділ. Мабуть, це один з найрідкісніших видів остеохондрозу. Проте, тут також є ряд специфічних симптомів: біль в грудях, що віддає в область пахв і серце, сильна задишка та проблеми з диханням, напади міжреберної невралгії.
- Поперековий відділ. В даному випадку хвороба вражає попереково-крижовий відділ хребта і має найбільший список симптомів. Болі в попереку, ногах, обмеження рухливості і спазми кінцівок. До всього можна додати такі прояви недуги, як хворобливі відчуття в області нирок, проблеми з сечовипусканням, захворювання статевих органів у чоловіків і жінок.
В цілому, остеохондроз проявляється загальною втомою організму. Через постійні болі, людина не може знайти зручне положення тіла під час роботи і відпочинку, також спазми і оніміння кінцівок приносять відчутний дискомфорт у повсякденному житті, людина стає більш дратівливою, нервовою, розвивається безсоння.
Діагностика остеохондрозу у дорослих
Для встановлення попереднього діагнозу проводиться первинний огляд та опитування пацієнта. Так, грунтуючись на скаргах хворого і результатах діагностики, лікар-невролог визначає тип недуги і призначає необхідні дослідження. При первинному огляді, фахівець перевіряє стан хребта в положенні стоячи, лежачи, сидячи. Також, важливо провести діагностику хребта в русі і в стані спокою. Визначити стадію протікання хвороби допомагає рентгенографія, МРТ та комп’ютерна томографія. Не менш ефективними методами діагностування хвороби будуть мієлографія і неврологічні дослідження чутливості і рефлексів. Всі отримані дані допоможуть лікарю підібрати оптимальну тактику лікування, призначити ефективну терапію і вибудувати індивідуальний план реабілітації.
Лікування остеохондрозу хребта
Остеохондроз – це складне захворювання, яке вимагає індивідуального підходу. Для найбільшої ефективності терапевтичної програми, лікар-невролог проводить попередню діагностику і встановлює етап протікання недуги. В першу чергу, лікар призначає медикаментозний курс лікування. Це необхідно для того, щоб усунути симптоми і купірувати запальні процеси в організмі. Так, фармакотерапія при остеохондрозі складається з:
- Нестероїдних протизапальних засобів
- Міорелаксантів
- Вітамінів групи В
- Мазей або гелів місцевого впливу
Наступним етапом лікування остеохондрозу є фізіотерапія. Масажі, ЛФК, акупунктура, рефлексотерапія – все це допоможе прискорити процес одужання і посилити ефект медикаментозного лікування. Також, не варто недооцінювати такий метод терапії, як тракція. Цей спосіб заснований на процедурах штучного витягування хребта за допомогою спеціальних тренажерів. Як результат, після закінчення реабілітаційного курсу, вдається повернути рівномірний розподіл хребців по всій довжині хребта людини, що призводить до зниження навантаження на запалену зону і звільнення затиснутих нервових закінчень і судин. Надалі, таких пацієнтів направляють на тривалі заняття кінезітерапією.
Медичний центр LIKARIUM має кращих фахівців в області терапії і реабілітації хворих з остеохондрозом. Ми застосовуємо комплексний і індивідуальний підхід до кожного пацієнта, а наші лікарі з відкритим серцем готові допомогти подолати всі труднощі цього захворювання.