Мігрень. Що це таке?
Мігрень: больові атаки, патогенез
Всі ми досить часто відчуваємо головні болі. Однак, мало хто замислюється про справжні причини цих неприємних хворобливих відчуттів. Як і будь-яка інша хвороба, мігрень має свій початок і специфіку протікання. Згідно зі статистикою, ця недуга досить поширена в світі – близько у 18% жінок і 6% чоловіків з усього світу щорічно діагностується мігрень. При цьому, сказати, що мігрень – це проблема старшого покоління, буде вкрай невірним. Адже симптоми цього захворювання проявляються вже в 15- 20-ти річному віці. Слід також зазначити, що даний тип головного болю – це рецидивуючий розлад, який схильний, з плином років, змінювати ступінь своєї інтенсивності. До більш зрілого віку, хвороба зазвичай повертається до своєї первісної форми.
Мігрень – це неврологічне захворювання головного мозку. «Судинна» теорія мігрені була актуальна в середині минулого століття. В останні 20-30 років стало ясно, що причина мігрені в порушенні роботи головного мозку, точніше, окремих його частин (система трійчастого нерва, гіпоталамус, кора головного мозку). Вчені виявили речовини, концентрація яких підвищується при нападі мігрені (CGRP, PACAP, VIP) і придумали нові революційні препарати.
Характерним проявом недуги є хронічні напади головного болю різної інтенсивності. Частота больових атак варіюється від 1-2 разів на рік до декількох разів протягом тижня. Головні болі при мігрені, зазвичай, локалізуються в одній половині голови і мають пульсуючий характер. Проте, мігрень проявляється не тільки больовими відчуттями в голові, а також нудотою, блювотою, підвищеною чутливістю до різних подразників. Існує ряд факторів, які здатні спровокувати розвиток нападу мігрені.
- Порушення гормонального фону. Серед усіх пацієнтів, які страждають від мігрені, жінки знаходяться в більшості. При цьому, до періоду статевого дозрівання співвідношення випадків діагностованою мігрені серед як дівчаток, так і хлопчиків однакове.
- Порушення режиму сну
- Незбалансоване харчування – часто продукти, в яких міститься кофеїн, тирамін, є провокаторами захворювання, тому їх вживання максимально скорочують.
- Метеозалежність
- Постійний стрес
- Вплив сильних подразників (світло, звук, аромати)
- Генетика. Близько 70% всіх випадків діагностованої мігрені – це випадки сімейного характеру.
Симптоми мігрені, відмінні риси больових атак при мігрені
Досить часто, мігрень плутають з іншими видами головного болю адже на початковому етапі напади виникають рідко і мають короткочасний характер. Це призводить до того, що недугу запускають і вдаються до самолікування. Тим не менш, мігрень можна відрізнити від інших видів болю навіть в самому початку розвитку хвороби. У своєму прояві, мігрень ділиться на кілька етапів – продромальний, фаза аури, больовий період і постдромальна.
Фаза мігрені | Клінічна картина | Симптоми |
Продромальний етап | Дана фаза – це провісник наступаючого нападу. Зазвичай, продромальний етап настає за кілька годин, а то й днів до активної фази мігрені |
|
Аура | Даний етап буває лише у чверті хворих на мігрень. Зазвичай, період аури настає прямо перед больовою фазою і триває кілька годин. Часом, буває так, що при нападах мігрені виникає тільки аура, а ось головного болю немає. |
|
Больова фаза | Головний біль при мігрені має різну інтенсивність, починаючи від легкої і майже не відчутної і закінчуючи найсильнішими больовими нападами. До того ж, сама біль посилюється при фізичних навантаженнях і стихає під час сну. Даний етап мігрені триває в середньому від 4 до 72 годин. |
|
Постдромальний етап | Даний етап настає після того, як гострий головний біль відступає. Цей період характерний збереженням деяких симптомів больової фази, а також різкими перепадами активності. Відзначається, що деякі пацієнти впадають в стан ейфорії, а деякі навпаки відчувають легку депресію. |
|
Правильне діагностування мігрені – це досить складне завдання, так як є ряд хвороб дуже схожих симптоматично. Такі недуги, як кластерні головні болі або глаукома мають схоже протікання, проте природа захворювань відрізняється від мігрені. А такі розлади, як хвороба Моя-Моя або церебральний васкуліт імітують напади мігрені з аурою.Діагностика мігрені
Для того, щоб встановити точний діагноз, фахівець повинен провести ряд обстежень. В цілому, при постановці діагнозу лікар-невролог спирається на скарги пацієнта, специфічну симптоматику і наявність супутніх хвороб. Так, наприклад, інтенсивний головний біль, осередкова невралгія і лихоманка, в сукупності є однозначним проявом мігрені. В інших випадках невролог може провести нейровізуалізацію.
Лікування нападів мігрені
В цілому, мігрень має цілком стерпне протікання і не впливає на якість життя. Проте, мігренозні атаки бувають настільки стомлюючими і виснажливими, що це відчутно впливає на повсякдення. Лікування мігрені проходить комплексно, фахівець призначає як медикаментозну терапію, так і перегляд та зміну способу життя. Велику користь принесуть заняття йогою, медитація, прогулянки на свіжому повітрі, регулювання режиму харчування і сну.
Також, важливим аспектом терапії стане усунення тригерів і психологічна допомога. При сильних нападах мігрені призначається відповідна фармакотерапія. Досить часто, фахівці рекомендують вести щоденник головного болю. Це дозволить в режимі реального часу відслідковувати причини нападу, тривалість, інтенсивність, що дуже важливо для грамотної побудови терапевтичної програми.
І важливо пам’ятати, що мігрень, хоч і невиліковна недуга, але з нею можна вести насичений і повноцінний спосіб життя. А лікарі медичного центру LIKARIUM готові надати всю необхідну допомогу в подоланні мігрені і її наслідків. Наші фахівці підберуть найоптимальніші реабілітаційні програми і медикаментозну терапію, враховуючи індивідуальні потреби кожного пацієнта.