Діабет, що це?
Цукровий діабет – це прогресуюче ендокринне захворювання хронічного характеру. Хвороба розвивається в тому випадку, коли підшлункова залоза перестає виділяти необхідну кількість інсуліну або навпаки, втрачає здатність використовувати вже виділений гормон. У підсумку, розвивається глікемія, яка з часом призводить до ураження судин та нервових закінчень.
Безумовно, діабет піддається лікуванню, а наслідки можна нівелювати дотриманням спеціальної дієти, помірної фізичної активності та медикаментозної терапії. Також, здорове і повноцінне харчування, спорт, збалансований режим дня і регулярний медогляд допомагає запобігти виникненню діабету. При цьому, щорічно кількість хворих на діабет стрімко зростає, особливо цей показник помітний серед дітей та підлітків. За оцінками ВООЗ, смертність від діабету займає лідируюче місце в статистиці.
Різновиди і типи діабету
Саме по собі слово “діабет” – це узагальнюючий термін для захворювань, які супроводжуються виділенням сечі. Але, частіше за все, в побуті цей термін застосовується для позначення цукрового діабету. Проте, перші ознаки нецукрового діабету були описані лікарями ще до нашої ери. Однак, відмінності між цукровим і не цукровим діабет були встановлені тільки в ХVII столітті.
На сьогоднішній день, офіційна медицина виділяє такі види діабету:
- Цукровий діабет. Характеризується повною або частковою інсуліновою недостатністю. При цьому відбувається ураження кровоносних судин, нервових закінчень і внутрішніх органів. Також, при цукровому діабеті відбувається порушення метаболізму, яке найчастіше проявляється у вигляді гіперглікемії і гіпокаліємії.
- Нецукровий діабет. Найхарактернішими проявами цього виду діабету є постійна спрага і мочеизнурение через недостатню кількість гормону вазопресину.
- Нирковий діабет. Даний вид захворювання розвивається внаслідок порушення транспортування глюкози в ниркових канальцях.
- Бронзовий діабет, також відомий як пігментний цироз. Ця недуга обумовлена порушенням обміну і накопиченням заліза в тканинах.
Крім поділів на види, діабет також ділиться на типи. Так, цукровий діабет буває I і II типів:
- Діабет II типу, або інсулінозалежний діабет. Виникає внаслідок неправильного використання виділеного інсуліну організмом. Це найпоширеніший тип діабету серед дорослого населення. У зоні ризику опиняються люди з надмірною вагою та ті, що ведуть малоактивний спосіб життя. Симптоматика недуги схожа з діабетом I типу, але не так яскраво виражена. За рахунок цього, захворювання діагностується на більш пізньому етапі, коли виникають ускладнення.
- Діабет I типу, або інсулінозалежний діабет. Для цього типу діабету характерне недостатнє виділення інсуліну, що викликає необхідність регулярних ін’єкцій. Медикам досі невідомі причини виникнення хвороби і спосіб профілактики.
Діабет, як і будь-яке захворювання має ряд наслідків таких, як ураження серцево-судинної системи, нервової системи, нирок, зору. До того ж, у пацієнтів з діабетом вище ризик розвитку інсульту та інфаркту.
Основні ознаки розвитку діабету
Таке захворювання, як діабет має схильність до раптового виникнення і стрімкого розвитку. Зазвичай, людина тривалий час навіть не підозрює, що її організм дав збій. Таким чином хвороба починає прогресувати, без належного лікування. Однак, навіть у такої “тихої” недуги є свої сигнали, при цьому вони розрізняються залежно від типу діабету.
До основних симптомів відносяться:
Діабет ІІ типу |
Діабет І типу |
Підвищене відчуття спраги та голоду |
Сухість в роті |
Часте сечовипускання |
Часте сечовипускання |
Погіршення зору |
Постійне відчуття спраги та голоду |
Швидка втомлюваність |
Погіршення зору, розпливчатість |
Погане загоєння ран |
Втрата ваги без видимих причин |
Відчуття поколювання та оніміння в кінцівках |
Дуже швидка стомлюваність |
Як правило, більшість симптомів просто ігнорується пацієнтом, що призводить до занедбаності хвороби і неправильного розуміння того, що відбувається з організмом. Часом, людина може звернути увагу лише на проблеми із зором або вагою. При цьому випускаючи з уваги інші, чимало важливі ознаки діабету.
Діагностика і лікування діабету
Діагностувати діабет, спираючись на одні лише симптоми неможливо, так як подібні ознаки є характерними для багатьох інших захворювань. Тому, для точної постановки діагнозу використовуються різні біохімічні аналізи. Так, найпоширеніший і простий метод визначення діабету – вимір рівня глюкози в плазмі крові. Даний аналіз проводять як строго натщесерце, так і в будь-який час, без попередньої спеціальної підготовки до досліджень. Перорально тест на толерантність до глюкози, також відомий як ПТТГ – це ще один спосіб підтвердження або спростування діагнозу. Даний метод дозволяє визначити реакцію організму на цукор, за допомогою виміру показників на початку тесту і в кінці.
Безумовно, після постановки діагнозу “діабет” слідує підбір лікування, адже універсального способу вилікувати діабет не існує і це важливо розуміти. Тому, терапевтична методика залежить як від типу діабету, так і від наявності супутніх захворювань, індивідуальних реакцій організму і потреб людини. Сам процес лікування діабету складається зі зміни способу життя, правильно підібраного харчування і, звичайно, фармакотерапії.
Так, хворим слід повністю змінити своє меню, максимально усунути цукровмісні продукти і алкоголь. Кількість прийомів їжі за день збільшується до 5-6, при цьому сама порція зменшується. Також, важливо пам’ятати про збалансованість раціону, адже нестача вітамінів, мікроелементів і жирів можуть тільки погіршити хворобливі процеси в організмі. Не варто забувати про фізичну активність, особливо тим, хто працює на сидячій роботі або веде малоактивний спосіб життя. При цьому, діабетикам 1-го типу призначають додаткову інсулінотерапію.
Важливо пам’ятати, що головне завдання при лікуванні діабету – це стабілізація метаболічних процесів і нормалізація роботи всього організму.
Фахівці медичного центру LIKARIUM готові надати висококваліфіковану медичну допомогу пацієнтам з діагнозом діабет. Наші лікарі, враховуючи індивідуальні потреби хворого, підберуть відповідну терапевтичну програму і складуть персональний план оздоровлення та реабілітації. Ми використовуємо тільки комплексний підхід до вирішення проблеми будь-якої складності.